Emlak Danışmanı Seviye 4

Emlak ofisinde çalışabilmek için zorunlu olan mesleki yeterlilik belgenizi sadece 1 gününüzü ayırarak alabilirsiniz. Sınava katılın, mesleğinizi belgeleyin.

Ön Başvuru Formunu Doldurun, Sizi Arayalım

 • T.C. Çalışma Bakanlığı Onaylı

 • Europass ile 33 ülkede geçerli

 • E-Devletten Sorgulanabilir

 • Emlak Sektöründe Çalışmak İçin Zorunlu

4000 TL

(KDV DAHİL)

 • 17UY0332-4 Emlak Danışmanı (Seviye 4) (Rev.00)
 • A1 İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre ve Kalite
 • A2 İş Planı Yapma ve Portföy Oluşturma
 • A3 Emlak Satışı/Kiralanması ve Sonrası İşlemler

EMLAK DANIŞMANI SINAV TAKVİMİ 2024

MESLEKLER ANKARA İSTANBUL İZMİR DİĞER İLLER
Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Perşembe – Cumartesi Kontenjan İle Kontenjan İle Kontenjan İle
(Her hafta sınav yapılmaktadır) (Periyodik sınav yapılmaktadır) (Periyodik sınav yapılmaktadır)
Emlak Danışmanı Seviye 4 Perşembe – Cumartesi Kontenjan İle Kontenjan İle Kontenjan İle
(Her hafta sınav yapılmaktadır) (Periyodik sınav yapılmaktadır) (Periyodik sınav yapılmaktadır)
Mesleki yeterlilik belgesi kişinin o meslekte yeterli olduğunun ispatıdır. Mesleki yeterlilik belgesinin verilmesinin amacı o kişinin ilgili mesleği yapıp yapamayacağının göstergesidir. MYK Belgesi AB ülkeleri ve Europass sistemini tanıyan ülkelerde geçerlidir. Mesleki Yeterlilik Belgeleri tüm dünyada tanınan bir standarda göre oluşturulmuş belgelerdir.

Emlak ofislerinde pazarlama ve satış personeli olarak çalışmak için Emlak Danışmanı Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi alması zorunluluğu getirilmiştir. (14 Ekim 2020 yayınlanan 31274 sayılı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile)

 • Başvuru Formu (Islak İmzalı)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Sınav Ücretinin Yatırıldığına Dair Banka Dekontu
 • Belge Kullanım Sözleşmesi (Islak İmzalı)

Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 4 sınavı teorik ve performans olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Teorik aşama yazılı olarak gerçekleştirilmektedir. 4 seçenekli olarak sorulan toplam 60 sorunun %70 ine doğru cevap verildiğinde aday bu aşamadan başarılı sayılır. Verilen yanlış cevaplar puan kaybettirmez.

Performans aşaması ise mülakat (mizansen) şeklinde gerçekleştirilmektedir. Birinci bölümde Pazarlama Stratejisi Geliştirme ve İş Organizasyonu Oluşturma, ikinci bölümde ise Emlak Satışı/Kiralama Süreci İşlemlerinin Yürütülmesi ile ilgili “Beceri ve Yetkinlikler” ölçülmektedir. Kritik adım olarak adlandırılan aşamaların mutlaka doğru cevaplanması gerekir. Geçme notu yine %70 olarak belirlenmiştir.

Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesini Emlak ofisinde çalışan personel, Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesini emlak ofisinin sahibi almalıdır.

Emlak ofisi açarak taşınmaz ticareti yapacak kişiler il ticaret müdürlüğünden yetki belgesi almak zorundadır. Mesleki yeterlilik belgesi yetki belgesi alma şartlarından bir tanesidir. Yetki belgesi ticari işletmeye, yeterlilik belgesi ticari işletme sahibine verilmektedir. Yetki belgesini ruhsat, yeterlilik belgesini ehliyet gibi düşünebiliriz.

Eğer sadece emlak ofisinde çalışacaksanız Emlak Danışmanı Seviye 4 Belgesi sizin için yeterli olacaktır. Ayrıca 100 saatlik eğitimi almanıza gerek bulunmamaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgeniz e-devlet ekranında görüntülenmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/myk-mesleki-yeterlilik-belgesi-sorgulama adresinden adınıza kayıtlı MYK belgenizi sorgulayabilirsiniz. Ayrıca “Belge Vermeye Yetkili Kuruluşlar ve Ücret Tarifeleri”, “Belge Durumu, Teşvik ve Hibe Sorgulama”, “Mesleki Yeterlilik Belgesi Aday Bilgisi Sorgulama”, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulama”, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama”, “Sınav Geçmişi Sorgulama” hizmetlerine de e-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla erişilebilmektedir.

EMLAK DANIŞMANI SEVİYE 4 DOKÜMANLARI